Wioletta Klamczyńska VIOL- TRANS Agent ubezpieczeniowy
Brak ocen
Skontaktuj się
Udogodnienia Kup polisę online
Dojazd do klienta
Stacjonarnie / online
Bezpłatna konsultacja
Niestandardowe godziny
Karta płatnicza / gotówka / przelew
Ubezpieczenia
Ubezpieczenie Turystyczne
Dowiedz się więcej
Ubezpieczenie Na życie
Dowiedz się więcej
Ubezpieczenie Zdrowotne
Dowiedz się więcej
Ubezpieczenie NNW
Dowiedz się więcej
Ubezpieczenie Komunikacyjne
Dowiedz się więcej
Ubezpieczenie Majątkowe
Dowiedz się więcej
Ubezpieczenie Zawodowe
Dowiedz się więcej
Towarzystwa ubezpieczeniowe
InterRisk
Compensa
Wiener
Uniqa
ErgoHestia
Link4
MTU
Generali
PZU
Proama
TUZ Ubezpieczenia
UNUM
Warta
Allianz
Signal Iduna
Vienna Life
Open Life
TUW TUW
Opinie
Średnia ocen
Brak ocen
Dodaj opinię
Wróć

Utrata prawa jazdy za granicą

Array

Do naszego współpracownika z rejonu Rzeszowa zwrócił się przebywający na zagranicznym urlopie Klient, któremu skradziono dokumenty w tym prawo jazdy. Pytał, co ma zrobić?

To częste zdarzenie, że podczas pobytu za granicą gubimy lub skradzione zostaną nam dokumenty w tym prawo jazdy tak jak w tym przypadku. Nie zawsze wiemy, co należy wtedy zrobić. I słusznie, najlepiej zadzwonić do swojego agenta. Na pewno udzieli wyjaśnienia, pomoże, jeśli sam będzie wiedział.

Procedura w przypadku utraty prawa jazdy podczas zagranicznej podróży

Jeśli podczas zagranicznej podróży utracone zostanie prawo jazdy (zgubione skradzione, zniszczone), jak najszybciej należy to zgłosić do miejscowej policji oraz polskiego konsulatu lub ambasady. Z policji należy zawsze wziąć zaświadczenie o utracie dokumentów, w tym prawa jazdy. Najlepiej, aby utracone dokumenty zostały w takim zgłoszeniu (zawiadomieniu) wymienione.

Bez prawa jazdy nie wolno nam prowadzić samochodu, a w niektórych przypadkach może to grozić nawet zatrzymaniem pojazdu. I właśnie w konsulacie lub ambasadzie możemy uzyskać  tymczasowe prawo jazdy, na czas pozwalający na powrót do kraju. Konsul kontaktuje się ze Starostwem, które wydało prawo jazdy i po potwierdzeniu faktu jego posiadania (nie jest cofnięte, unieważnione, cofnięte lub ograniczone) wydaje dokument tymczasowy lub zaświadczenie na podstawie, którego miejscowa policja wydaje chwilowe prawo jazdy lub zaświadczenie zezwalające na prowadzenie pojazdu. Regulują to miejscowe przepisy danego kraju.  Po powrocie do kraju wtórnik prawa jazdy można uzyskać w Starostwie miejsca swojego zamieszkania.

Te tymczasowe prawa jazdy lub zaświadczenia policji wydane w celu chwilowego zastąpienia zgubionego, lub skradzionego prawa jazdy nie są automatycznie uznawane w innych krajach Unii Europejskiej, ale w praktyce, okazanie takiego dokumentu i zaświadczenia z policji o utracie prawa jazdy skutkuje uznaniem dokumentu.

Przygotowanie dokumentów przed zagraniczną podróżą samochodem

Praktycznie, jeśli wybieramy się w podróż za granicę samochodem, należy wcześniej, przed wyjazdem upewnić się, że posiadane prawo jazdy oraz ubezpieczenie pojazdu (OC ppm) są ważne we wszystkich krajach, które będziecie odwiedzać lub tylko przez nie przejeżdżać. Jeśli prawo jazdy zostało wydane w Polsce, to można z niego korzystać we wszystkich krajach Unii Europejskiej, ale musi być ono ważne. Prawo jazdy, którego termin ważności upłynie podczas zagranicznej podróży, automatycznie traci ważność i nie zostanie uznane w innych krajach. Kierowca jest traktowany jako prowadzący pojazd bez posiadania uprawnień i karany wysokimi karami.

Od 2013 roku wszystkie prawa jazdy wydawane w państwach UE mają jednolity, standardowy format, w postaci plastikowej karty na wzór karty bankomatowej. Różnią się tylko sposobami zabezpieczeń. Także kategorie praw jazdy (AM, A1, A2, A, B, BE, B1, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, i DE) są we wszystkich państwach takie same, ale w niektórych krajach  obowiązują inne ograniczenia wiekowe (prowadzenie autobusów, mikrobusów, pojazdów ciężarowych, dla osób niepełnoletnich itd). Jeśli natomiast kierowca posiada prawo jazdy wydane w kraju spoza Unii Europejskiej – a zdarza się to coraz częściej – to przed wyjazdem należy sprawdzić, czy jest ono uznawane w odwiedzanych lub przejeżdżanych tranzytem krajach. Dotyczy to teraz także Anglii. Można to sprawdzić na stronach ambasad tych państw lub stronach polskiego MSZ.

Dokumenty na wyjazd za granicę

I jeszcze jedna ważna uwaga. Przed wyjazdem należy sprawdzić posiadane ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC ppm). Chodzi o jego ważność, ubezpieczenie przyczepy, jeśli taką posiadamy, Zieloną Kartę itd. Zewnętrznym dowodem posiadania ubezpieczenia OC za granicą jest posiadana tablica rejestracyjna (także na przyczepie). Zawsze należy posiadać przy sobie dokumenty ubezpieczeniowe dla kontroli lub powstałego zdarzenia.